Vai Tu kādreiz esi skatījusies (-ies) dizaina bildes žurnālos vai internetā un pie sevis domājusi (-is), kā dizaineriem izdodas iekārtot tik harmoniski saskaņotu interjeru? Patiesība ir vienkārša. Viņi izmanto formulu 60-30-10, kas palīdz procentuāli pareizi sabalansēt krāsas, lai radītu līdzsvarotu, harmonisku un dinamisku interjeru.
Formula ir elementāra un to var izmantot ikviens. Turpinājumā apskatīsimies vienkāršus piemērus, kā to pielietot praksē.
Kāpēc vīrietis uzvalkā izskatās tik pārsteidzoši labi
Viens no galvenajiem iemesliem ir krāsu proporcionālais iedalījums. Tieši vīrietis uzvalkā ir lielisks piemērs tam, kā strādā 60-30-10 formula:
- 60% no uzvalka krāsas sastāda bikses un žakete
30% no uzvalka krāsas sastāda krekls
- 10% akcentējošā daļa- kaklasaite
Analogi, šī formula darbojas iekārtojot mājas interjeru:
- 60% no telpas krāsas sastāda sienas un grīda
- 30% no istabas krāsas sastāda grīda vai mēbeles
- 10% tiek atvēlēti aksesuāriem vienā vai divos toņos, kā spilveni, lampu abažūri, gleznas, aizkari, paklāji u.c.
Formulas pielietojums praksē
Visbiežāk mājās 60% dominējošā krāsa ir sienām, tāpēc pirmajā etapā ir jāizvēlas, tonis, kādā tiks krāsotas sienas.

Nākamajā posmā ir jāizvēlas otrā krāsa, kas sastādīs 30%. Tas ir nedaudz sarežģītāk, jo visbiežāk ir saistīts ar mēbeļu izvēli. Atceries vīrieša uzvalku. Kas notiktu, ja zem tā pavilktu rūtainu kreklu? Krāsu līdzsvars tiktu izjaukts. Tāpēc izvairies no līdzīgām krāsām, kas ir toni gaišākas vai tumšākas. Lai saglabātu harmoniju, dod priekšroku mēbelēm vienā tonī. Piemēram, kā redzams bildē zemāk, dominējošā krāsa (60%) sienām ir krēmkrāsa, savukārt, otra krāsa mēbelēm (30%) ir tumši brūna. Akcentiem (10%) izmantota oranža un zaļa krāsa.

Trešais etaps ir aksesuāru izvēle, kā spilveni, paklāji, aizkari, lustras, vāzes, svečuri un citi dekorējumi. Šis ir brīdis, kad var ļaut vaļu fantāzijai. Galvenais nosacījums, lai akcentējošā krāsa saskanētu ar istabas pamattoni.

Protams ir vairākas iespējas, kā telpā sasniegt 60-30-10 proporcionālo iedalījumu. Piemēram, tā vietā, lai krāsotu visas sienas vienādas, var nokrāsot 1 akcentējošā un 3 sienas dominējošā tonī. Savukārt, mēbeles izvēlēties tādā tonī, kādā ir nokrāsotas dominējošās sienas. Mēbeles apvienojumā ar 3 sienām saglabās 60%, bet akcentētā siena, apvienojumā ar grīdu vai pāris mēbelēm, dos 30%.
Uz tikšanos jaunā rakstā,