Ja kādreiz esi bijusi (-is) krāsu veikalā, tad noteikti zini, cik grūti un mulsinoši ir izvēlēties pareizo sienas krāsu, kad pārdevējs rokās iedod biezu katalogu ar paletēm. Katrā paletē, katrai krāsai ir milzum daudz nokrāsu. Izvēle ir bezgalīga- silti toņi un vēsi toņi, košas krāsas un blāvas krāsas, tumšas un gaišas- kādu izvēlēties? Tāpēc šodien, lai nedaudz atvieglotu izvēli, parunāsim par to, kā dienas gaisma, telpas izvietojums un krāsu fiziskās īpašības ietekmē interjeru un noskaņojumu.
Kā dienas gaisma ietekmē krāsu
Viena un tā pati krāsa dažādās telpās var izskatīties pilnīgi atšķirīgi, piemēram, neitrāla bēša krāsa, koridorā var izskatīties gaiša un pat atdzīvinoša, savukārt, viesistabā- drūma un pelēcīga.
Šis ir nozīmīgs moments, kad runa iet par krāsas izvēli. Ir svarīgi zināt, kā gaisma ietekmēs krāsas vizuālo izskatu? Nemazāk svarīgs faktors ir telpas izvietojums (dienvidu, rietumu, ziemeļu vai austrumu puse), kas arī nosaka, kādu gaismu, siltu vai vēsu, caur logu saņems istaba:
1. Istaba ar skatu uz dienvidiem: saņem intensīvu siltu gaismu, tā liks krāsām izskatīties siltām un košām. Dienvidu telpai var izvēlēties kā siltos, tā arī vēsos toņus.



2. Istaba ar skatu uz ziemeļiem: saņem aukstu, zilganu gaismu, tā liks krāsām izskatīties vēsām un pieklusinātām. Ja, piemēram, istabu nokrāsos zilā tonī, tā kļūs vēl zilāka un izteiksmīgāka. Ja ir vēlme sienas krāsot vieglos, gaišos toņos, jāuzmanās, lai tie nebūtu vēsi, jo pretējā gadījumā, šiem toņiem būs zila nokrāsa. Piemērotāki būs izteiksmīgi dzeltenie, oranžie un violetie un lielākā daļa silto toņu. Liels pluss, ka krāsas intensitāte paliek nemainīga visas dienas garumā.




3. Istaba ar skatu uz austrumiem: saņem siltu gaismu no rīta un uz dienas otru pusi gaisma kļūst vēsāka. Krāsa dienas garumā mainīsies no siltākas uz vēsāku. Piemērotākie toņi ir: zils, zaļš, violets, oranžs, dzeltens, krēms un bēšs, jo šie ir dzīvīgi toņi rīta pusē un uz vakaru kļūst pieklusinātāki. Bēšie un krēmkrāsas toņi rīta gaismā izskatīsies siltāki, bet uz vakarpusi pieklusinātāki, radot mājīgu atmosfēru.


4. Istaba ar skatu uz rietumiem: saņem dienas pirmajā pusē vēsu gaismu, savukārt, vakarpusē gaisma kļūst siltāka. Krāsa mainīsies no vēsākas uz siltāku. Piestāvēs visi toņi, kas ir sastopami saulrieta laikā. Klasiski krēmīgais un bēšais izskatīsies īpaši silti un izteiksmīgi vakarpusē. Jāuzmanās no intensīvi oranžiem un dzelteniem toņiem guļamistabā, jo vakara saulē tie pastiprinās.



Kā krāsas ietekmē telpu
Siltie toņi (dzeltens, sarkans, oranžs) pēc uzbūves ir plašas un smagnējas krāsas, turpretī, vēsie toņi (zaļš, violets, zils) ir smalkas un vieglas. Tāpēc jārēķinās, ka istabas sienas krāsotas siltos toņos, pietuvosies, telpu padarot mazāku, bet vēsie toņi, sienas attālinās, radot vizuāli plašāku iespaidu.


Gaišo un tumšo toņu mijiedarbība
Gaišie un pasteļtoņi atstaro vairāk gaismas, tāpēc istabu vizuāli paplašina, savukārt, tumšie toņi gaismu absorbē, padarot telpu mazāku, bet ar intīmāku noskaņu.


Kā krāsas ietekmē garastāvokli
Krāsas ietekmē izjūtas- tu vari panākt enerģisku, nomierinošu vai formālu efektu.
Siltie toņi stimulē, virza uz rīcību un mērķu sasniegšanu, savukārt, vēsie toņi relaksē un nomierina. Tāpēc viesistabā un sabiedriskās telpās visbiežāk izmanto sarkanos, dzeltenos un oranžos toņus, bet guļamistabā un bērnistabā- viegli zaļus un zilus krāsu salikumus. Zilā krāsa ir visneitrālākā no visām, tāpēc tiek izmantota formālas atmosfēras radīšanai.





Piemēram, ja tev no rītiem patīk ilgāk pagulēt un tava guļamistaba atrodas austrumos, tad labāk izvēlies mierīgus toņus, jo košās krāsas no rīta kļūs vēl intensīvākas un spēcīgākas. Tāpēc, pirms izvēlēties īsto krāsu, ņem vērā arī personīgās izjūtas un ieradumus. Svarīgi, lai tu mājās justos labi un harmoniski!
Uz tikšanos jaunā rakstā,